Ročník 2015

IX. Ročník Memoriálu Václava Maurice: zima, vítr a skvělé výkony

Benešova Hora - V sobotu byli diváci na závodní dráze v Benešově Hoře svědky už devátého ročníku Memoriálu Václava Maurice. Je to dětská noční soutěž v požárním sportu. Místní hasiči patří k průkopníkům v pořádání tohoto typu soutěží pro děti. V republice existuje jen dalších pár sborů, kteří pro děti chystají noční soutěž.

Na startovní listině bylo několik černých koní, u nichž se předpokládalo, že mohou útočit na medailové pozice. „U dětských družstev ale nikdy nejde předjímat výsledek podle toho, jak bylo družstvo úspěšné loňskou sezonu,“ upozornil na zřejmý fakt Zdeněk Mašláň. Děti totiž postupně odrůstají. I proto se letošního ročníku nemohli zúčastnit lonští rekordmani – starší děti z Jámy. Ti loni předvedli skvělý útok, který dokončili v čase 12,83. I letošní výsledky mladých hasičů ale stály za to.

V kategorii přípravka – ti nejmenší hasiči – dosáhli nejlepšího času děti ze Senetářova, které dorazili s celou výpravou až z okresu Blansko na Brněnsku. „S Moraváky udržujeme silné vztahy, často se navštěvujeme. Jsme rádi, že k nám pravidelně jezdí právě na noční soutěž,“ řekl starosta SDH Benešova Hora Vladimír Jírovec a dodal, že už nyní společně plánují podzimní návštěvu Senetářovských na Šumavě. Na druhém místě se v kategorii přípravka umístili domácí a bronz brali Sousedovčtí nejmladší hasiči.

Kategorie dětí mladších nachystala první drama letošního ročníku. První tři družstva se totiž odlišila jen několika setinami vteřin. Velikou radost udělali mladí hasiči žihobeckému fanclubu, skončili totiž na prvním místě s časem 16,09. Sekundovali jim Sousedovičtí s časem 16,73 a bronz ulovili Senetářovští v čase 16,80. Znamenalo to pro ně zatím druhou medaili večera.

Královskou kategorii Memoriálu Václava Maurice – kategorii děti starší – odstartovala exhibice výše zmíněných rekordmanů z Jámy. Jejich výsledek nebylo možné započítat do oficiálních výsledků, protože někteří z nich již přesáhli věkovou hranici kategorie. Bohužel se jim ukázka nepovedla podle jejich představ. Lepšího výsledku dosáhli mladí hasiči z Chlumu. S časem 15,07 skončili na prvním místě, v závěsu za nimi se umístili opět Senetářovští s časem 15,47 a pohár za třetí místo brali hasiči z Vacova.

Devátý ročník memoriálu Václava Maurice se povedl, jen počasí mohlo být více letní. Hasiči v Benešově Hoře jsou rádi, že si diváci i soutěžící stále nacházejí cestu do Benešovy Hory i přes další akce, které se ve stejném termínu v regionu konaly. Benešovohorské hasiče pak těší srovnávání atmosféry na těchto akcích, která vyznívá pro Memoriál Václava Maurice velmi pozitivně.

Ani devátý ročník Memoriálu Václava Maurice by nebylo možné uspořádat bez podpory sponzorů. Hasiči v Benešově Hoře děkují Jihočeskému kraji, který byl hlavním sponzorem letošního ročníku. Hlavním mediálním partnerem bylo Rádio KISS jižní Čechy, které se postaralo o informovanost široké veřejnosti. SDH Benešova Hora děkuje také prachatickému Deníku a dalším médiím za zmínění akce, která se stala tradiční. Už nyní se rodí plány, které obohatí příští, jubilejní desátý ročník Memoriálu Václava Maurice.

FOTO: Dominika Lukáčová

Vítězové kategorie děti starší - Chlum.
Na druhém místě v kategorii děti starší skončili Senetářovští.