Kdo byl Václav Mauric?

Václav Mauric se narodil v Benešově Hoře v roce 1949, tedy v letech, kdy se postupně české země stávaly územím ovládaným komunisty. Možná i to Václava symbolicky předurčilo být zarputilým odpůrcem tohoto režimu. Dřív bylo zvykem, že se lidi rodili doma, stejné to bylo i v tomto případě. Benešově Hoře zůstal věrný po celou dobu svého života.

„Byl neuvěřitelnej pracant a byla s ním sranda,“ říkají snad všichni jeho kamarádi. Svépomocí přestavěl dům a právě díky práci mnohdy chyběl doma – jak tehdy bylo u dělníků zvykem, často vyjížděl na montáže. Ale bylo to potřeba. Doma měl se svojí ženou totiž tři syny – Libora, Václava a Pavla. Všechny můžete potkat na Memoriálu Václava Maurice. Libor se stará o techniku hlavně během příprav, Václav pak obstarává hasičskou Tatru.

A o Tatru se staral i Václav – senior. Nejen že se o ni staral, ale prakticky ji uvedl do provozu. Při jejím převzetí (mimochodem se jedná o letištní speciál se dvěma vodními děly) se Václav snažil snad ze všech nejvíc, aby byla chloubou sboru v Benešově Hoře. Ještě před tím opečovával Erena, to bylo celé auto ze dřeva. Kromě starosti o techniku se se svými kamarády, například Honzou Albrechtem nebo Josefem Daňhou, pravidelně zúčastňoval hasičských soutěží třeba na rohanovském koupališti.

Kombinace hasičů a komunismu se stala zdrojem mnohdy až vypjatých situací ve Václavově životě. Při jednom z prvomájových průvodů totiž v Benešově Hoře začaly hořet tři domy nad místní kapličkou a shodou okolností i v sousedství Václavova domu. Někteří členové sboru byli striktně proti výjezdu, chtěli dostát tehdejší povinnosti a zůstat na průvodu. Václav se ovšem s dalšími rozhodl jistě správně a vyrazili zachránit, co se ještě dalo.

Otázka, proč se místní hasiči před devíti lety, v roce 2006, rozhodli uspořádat Memoriál Václava Maurice, je možná zbytečná. V roce 2006, konkrétně 25. února, Václav Mauric zemřel. Jak jinak mu složit hold, než tím, co měl nejraději. Radostí a hlavně hasičinou. Že se z memoriálu, který byl tehdy ušitý horkou jehlou, stane akce současného formátu, asi nikdo netušil. Možná ani nikdo netušil, že se Memoriál Václava Maurice stane pravidelnou každoroční akcí. A zpětně si benešovští hasiči uvědomují, že jsou prakticky průkopníky v pořádání nočních soutěží v požárním sportu pro děti.

Hasiči v Benešově hoře by mohli uspořádat obyčejnou soutěž, na kterou se jednou ročně sjede pár družstev dětí, v klidu odzávodí a odjedou domů. To ale nechtějí. Kvůli jménu této soutěže, totiž kvůli Václavu Mauricovi, chtějí soutěž výjimečnou, s výjimečně vysokým počtem družstev, s těmi nejlepšími sponzory a nejkvalitnějšími sportovními výkony. Devět ročníků se to dařilo a všichni věří, že se to povede i letos.

Foto: archiv SDH Benešova Hora